Zważając na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, zalecenia WHO, NFZ i działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa, podjęliśmy decyzję o zamknięciu gabinetu do 14.04.2020.

W sytuacjach pilnych prosimy o kontakt pod numerami telefonu:
601 681 980 lub 691 813 711

W obecnej sytuacji nie zawsze mamy możliwość odebrania telefonów. Prosimy o pozostawienie adresu e-mail lub numeru telefonu. Na każdą wiadomość odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Dziękujemy za wyrozumiałość!

Administratorem danych jest Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczno-Stomatologiczna Hanna Wieczorkowska-Molus, ul. Józefa Twardzickiego 10, 85-791 Bydgoszcz. NIP: 5541740107. Zobacz naszą Politykę Prywatności

Prezentujemy zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w zakresie realizacji procedur medycznych z zakresu ortodoncji. Autorem opracowania jest prof. Tomasz Gedrange.

Konieczne leczenie „ostre“ – tylko pacjenci gdzie egzystuje zagrożenie życia albo konieczność diagnostyki. Np.: zdjęcie zamków przed diagnostyka – rezonans magnetyczny mri albo założenie szyn stabilizujących pourazowych.

Planowe leczenie: Redukcja albo odwołanie terminów w gabinecie dla następujących pacjentów oraz ułożenie indywidualnego planu leczenia na następne 8 i 12 tygodni

Nowi pacjenci – nie przyjmowanie nowych pacjentów do odwołania pandemii (wyjątki pacjenci z bólem i z rozczepami), porady nowych pacjentów przede wszystkim telefonicznie

Aparaty ruchome:
a) płytki: zaplanowanie kontroli za 8 tygodni, b) Bimax: kontrola za 8 tygodni, c) leczenie szynami: wydanie szyn na następne 8 i jeżeli możliwe 12 tygodni, w razie uszkodzeń lub nowych kroków w leczeniu noszenie ostatniej szyny i termin za 12 tygodni

Aparaty stale: montaż i demontaż zamków musi być przełożone na następne 12 tygodni
a: Zamki orto.– reperatury – tak (unikanie używania powstawania aerosolu – czyli sciąganie i usuwanie elementów),b: Hyrax, headgear, Herbst – nie aktywować i zabezpieczanie przed podrażnieniami,c: wyciski – tak – zachowanie procesu czyszczenia wycisków,d: pacjenci przed i po Orto-chirurgi

Retencje: wszystkie następne terminy muszy być przełożone na następne 3 miesiące: wyjątek reperatury.

Czytaj więcej

Pierwsza wizyta u ortodonty

2016 05-11

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:
Pierwsza wizyta u ortodonty

Na pierwszej wizycie staramy się zebrać jak najwięcej informacji o Pacjencie oraz wadzie zgryzu z jaką przychodzi. Podczas rozmowy dowiadujemy się jakie są oczekiwania Pacjenta co do wyników leczenia. Często potrzebne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (najczęściej panoramicznego) dla uzyskania pełnej informacji o stanie uzębienia Pacjenta. Rutynowo wykonujemy także gipsowe modele uzębienia.

Po badaniu dentysta informuje Pacjenta o planie leczenia (jego przebiegu, stosowanych aparatach, orientacyjnym czasie trwania oraz kosztach). W przypadku bardziej skomplikowanych wad, kiedy konieczna jest dokładna analiza modeli itp. umawiamy się na kolejną (bezpłatną) wizytę w celu przedstawienia ostatecznego planu leczenia.

W tym momencie Pacjent podejmuje decyzję czy zgadza się na leczenie.

Jeżeli zadecydowano o leczeniu z zastosowaniem aparatu stałego, kolejna wizyta jest krótka (około 20minut) i polega na założeniu tzw. gumek separacyjnych (bezbolesne). Jest to etap przygotowujący do założenia aparatu stałego. W niektórych sytuacjach nie ma konieczność zakładania gumek separacyjnych i od razu przyklejamy aparat stały.

Po tygodniu od założenia gumek separacyjnych przyklejamy aparat stały. Przyklejanie aparatu jest całkowicie bezbolesne i trwa około 1 godz. Po założeniu aparatu, zwykle przez 4-5 dni Pacjent odczuwa niewielkie "zdrętwienie" i/lub bolesność zębów. Jest to całkowicie normalna reakcja na leczenie. Po tym okresie zęby wracają do "normy".

Leczenie aparatem stałym trwa w zależności od leczonej wady 1-2 lata (oczywiście przy skomplikowanych wadach czas leczenia może być dłuższy). W okresie leczenia Pacjent przychodzi na comiesięczne wizyty kontrolne (choć istnieje możliwość wydłużenia przerw między wizytami).

Po zakończonym okresie leczenia, aparat jest zdejmowany i pacjent dostaje tzw. aparat retencyjny, który zakłada początkowo (przez 2-3 miesiące) przez cały dzień a następnie tylko na noc przez okres około 2 lat. W tym momencie Pacjent ma juz wyleczoną wadę, a aparat ma za zadanie tylko utrzymać uzyskane wyniki leczenia.