Zważając na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, zalecenia WHO, NFZ i działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa, podjęliśmy decyzję o zamknięciu gabinetu do 14.04.2020.

W sytuacjach pilnych prosimy o kontakt pod numerami telefonu:
601 681 980 lub 691 813 711

W obecnej sytuacji nie zawsze mamy możliwość odebrania telefonów. Prosimy o pozostawienie adresu e-mail lub numeru telefonu. Na każdą wiadomość odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Dziękujemy za wyrozumiałość!

Administratorem danych jest Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczno-Stomatologiczna Hanna Wieczorkowska-Molus, ul. Józefa Twardzickiego 10, 85-791 Bydgoszcz. NIP: 5541740107. Zobacz naszą Politykę Prywatności

Prezentujemy zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w zakresie realizacji procedur medycznych z zakresu ortodoncji. Autorem opracowania jest prof. Tomasz Gedrange.

Konieczne leczenie „ostre“ – tylko pacjenci gdzie egzystuje zagrożenie życia albo konieczność diagnostyki. Np.: zdjęcie zamków przed diagnostyka – rezonans magnetyczny mri albo założenie szyn stabilizujących pourazowych.

Planowe leczenie: Redukcja albo odwołanie terminów w gabinecie dla następujących pacjentów oraz ułożenie indywidualnego planu leczenia na następne 8 i 12 tygodni

Nowi pacjenci – nie przyjmowanie nowych pacjentów do odwołania pandemii (wyjątki pacjenci z bólem i z rozczepami), porady nowych pacjentów przede wszystkim telefonicznie

Aparaty ruchome:
a) płytki: zaplanowanie kontroli za 8 tygodni, b) Bimax: kontrola za 8 tygodni, c) leczenie szynami: wydanie szyn na następne 8 i jeżeli możliwe 12 tygodni, w razie uszkodzeń lub nowych kroków w leczeniu noszenie ostatniej szyny i termin za 12 tygodni

Aparaty stale: montaż i demontaż zamków musi być przełożone na następne 12 tygodni
a: Zamki orto.– reperatury – tak (unikanie używania powstawania aerosolu – czyli sciąganie i usuwanie elementów),b: Hyrax, headgear, Herbst – nie aktywować i zabezpieczanie przed podrażnieniami,c: wyciski – tak – zachowanie procesu czyszczenia wycisków,d: pacjenci przed i po Orto-chirurgi

Retencje: wszystkie następne terminy muszy być przełożone na następne 3 miesiące: wyjątek reperatury.

Czytaj więcej

Aparaty stałe Bydgoszcz

2016 04-30

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:
Aparaty stałe Bydgoszcz

Rodzaje aparatów

Najogólniej aparaty dzieli się na stałe i ruchome.

Elementy aparatu stałego, widoczne na powierzchni licowej zęba, to zameczki przyklejane klejem. Mogą być metalowe, z tworzyw sztucznych, porcelany, a nawet złota. Poza tym aparat składa się z pierścieni zakładanych na zęby trzonowe. Między zamkami a pierścieniami przebiegają druty, które systematycznie się wymienia, przeważnie raz na miesiąc. Aparaty stałe są przymocowane do zębów na około 2 lata, ale na tym leczenie się nie kończy. Równie długo trwa potem leczenie podtrzymujące za pomocą innego aparatu lub specjalnych szyn.

Aparat ruchomy nosi się w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Im dłużej się go nosi, tym szybciej można oczekiwać wyleczenia wady. Pacjent może wyjąć go w każdej chwili. Aparaty te składają się z elementów utrzymujących (klamry) i mechanicznych (śruby, sprężyny). Są wykonane głównie z akrylu (może być kolorowy). Można je kontrolować rzadziej niż raz w miesiącu. Leczenie za pomocą aparatów ruchomych trwa 3-4 lata.

Aparaty stałe metalowe

Aparat metalowy jest standardową wersją stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z metalowych pierścieni obręczy zakładanych na zęby trzonowe i zamków małych metalowych kosteczek przyklejanych do wszystkich zębów. Te elementy przyklejane są na stałe tzn. na okres leczenia ortodontycznego.

W zamkach zrobione są specjalne szczeliny, w których lekarz umieszcza metalowe łuki, po nich będą przesuwane zęby. Na wizytach kontrolnych lekarz sprawdza postęp leczenia i zmienia łuki, które przywiązywane są do zamków ligaturami elastycznymi (kolorowymi) lub metalowymi.

Aparaty stałe przezroczyste

Aparaty przezroczyste stanowią zdecydowanie mniej widoczną wersję leczenia za pomocą stałego aparatu ortodontycznego. Zamki umieszczane na zębach są wykonane z różnych materiałów mniej lub bardziej przeziernych, co daje efekt zmniejszenia widoczności.

Jednak pozostają nadal widoczne takie elementy jak metalowy łuk łączący i inne dodatkowe elementy. Przebieg leczenia jest taki sam, jak w przypadku metalowego aparatu, a jedyną różnicą tego rozwiązania jest zmniejszona widoczność aparatu w trakcie leczenia.