Protetyka Bydgoszcz

  • Home
  • Protetyka Bydgoszcz

Protetyka

Serdecznie zapraszamy do gabinetu protetycznego. Oferujemy protezy zębowe odtwarzające braki zębowe oraz poprawiające estetykę.

W naszej ofercie znajdują się korony ceraminczne, korony akrylowe, protezy szkieletowe

Awesome Image

Podział protez

Protezy ruchome osiadające - akrylanowe całkowite i częściowe

Służą do uzupełniania bezzębia (całkowite) lub bardzo znacznych braków zębów. Siły żucia przenoszą się poprzez protezę na błonę śluzową jamy ustnej i dalej na kość, co powoduje jej zanik stąd też konieczność wymiany takich uzupełnień minimum co 5 lat. Alternatywą dla tych protez jest wykonanie implantów (wszczepów kostnych).

Protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe

W przypadku zachowanych w dobrym stanie resztek uzębienia można wykonać protezy szkieletowe. Przy ich pomocy siły zgryzowe przenoszone są w sposób fizjologiczny przez zęby i ozębną na kości szczęk, co zapobiega ich szybkiemu zanikowi. W celu wyeliminowania elementów metalowych (klamer) widocznych na zębach, a służących do utrzymania protezy, stworzono całą gamę zasuw i zatrzasków, które utrzymują protezę w sposób niewidoczny z zewnątrz. W tym przypadku konieczne jest okoronowanie zębów sąsiadujących z protezą.

Mosty

Powyższe metody dotyczą sytuacji, gdy mamy do czynienia z pełnym łukiem zębowym. Przy brakach zębów można wykonać tzw. mosty składające się z kilku złączonych koron uzupełniających braki. Wykonanie mostu wymaga niestety oszlifowania zębów sąsiadujących z luką.

Korony protetyczne

Na bardziej zniszczone zęby wykonuje się korony (pokrywają cały ząb). Najlepszym, najtrwalszym i najbardziej obojętnym dla jamy ustnej materiałem jest porcelana. Zwykle napala się porcelanę na wewnętrzną strukturę (podbudowę), wykonaną ze stopów srebro-pallad, stopów złota z platyną lub tytanu. Jednakże, z uwagi na walory kosmetyczne, coraz częściej wykonuje się korony pełnoceramiczne(niezawierającemetalu). W tym przypadku podbudowa wykonana jest z cerconu, zapewniającego doskonałą estetykę i trwałość prac i będącego jednocześnie przyjaznym dla organizmu człowieka. Dotychczas nie odnotowano reakcji alergicznej na cercon smart ceramics. Materiał, z którego się wywodzi (tlenek cyrkonu) jest od lat z powodzeniem stosowany w powłokach termicznych w wahadłowcach czy w główkach sztucznych stawów biodrowych. Za pomocą systemu Cercon można wykonać pełnoceramiczne korony oraz mosty (składają się z kilku koron).

Wkłady koronowe porcelanowe

W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo można zamiast plomby zastosować wkłady koronowe tzw. inlay. I w tym przypadku najlepiej sprawdza się porcelana. Metoda pośrednia użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Wkłady łączy się specjalnymi klejami z tkanką zęba, co zapewnia szczelność i zmniejsza możliwość powstania wtórnej próchnicy w tym samym zębie.