Godziny otwarcia: Pon. 12-21, Śr. 12-21, Pt. 12-21

Zadzwoń!

601 681 980

Pierwsza wizyta u ortodonty

2016 05-11

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:
Pierwsza wizyta u ortodonty

Na pierwszej wizycie staramy się zebrać jak najwięcej informacji o Pacjencie oraz wadzie zgryzu z jaką przychodzi. Podczas rozmowy dowiadujemy się jakie są oczekiwania Pacjenta co do wyników leczenia. Często potrzebne jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (najczęściej panoramicznego) dla uzyskania pełnej informacji o stanie uzębienia Pacjenta. Rutynowo wykonujemy także gipsowe modele uzębienia.

Po badaniu dentysta informuje Pacjenta o planie leczenia (jego przebiegu, stosowanych aparatach, orientacyjnym czasie trwania oraz kosztach). W przypadku bardziej skomplikowanych wad, kiedy konieczna jest dokładna analiza modeli itp. umawiamy się na kolejną (bezpłatną) wizytę w celu przedstawienia ostatecznego planu leczenia.

W tym momencie Pacjent podejmuje decyzję czy zgadza się na leczenie.

Jeżeli zadecydowano o leczeniu z zastosowaniem aparatu stałego, kolejna wizyta jest krótka (około 20minut) i polega na założeniu tzw. gumek separacyjnych (bezbolesne). Jest to etap przygotowujący do założenia aparatu stałego. W niektórych sytuacjach nie ma konieczność zakładania gumek separacyjnych i od razu przyklejamy aparat stały.

Po tygodniu od założenia gumek separacyjnych przyklejamy aparat stały. Przyklejanie aparatu jest całkowicie bezbolesne i trwa około 1 godz. Po założeniu aparatu, zwykle przez 4-5 dni Pacjent odczuwa niewielkie "zdrętwienie" i/lub bolesność zębów. Jest to całkowicie normalna reakcja na leczenie. Po tym okresie zęby wracają do "normy".

Leczenie aparatem stałym trwa w zależności od leczonej wady 1-2 lata (oczywiście przy skomplikowanych wadach czas leczenia może być dłuższy). W okresie leczenia Pacjent przychodzi na comiesięczne wizyty kontrolne (choć istnieje możliwość wydłużenia przerw między wizytami).

Po zakończonym okresie leczenia, aparat jest zdejmowany i pacjent dostaje tzw. aparat retencyjny, który zakłada początkowo (przez 2-3 miesiące) przez cały dzień a następnie tylko na noc przez okres około 2 lat. W tym momencie Pacjent ma juz wyleczoną wadę, a aparat ma za zadanie tylko utrzymać uzyskane wyniki leczenia.