Korony zębowe

2016 04-29

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:
Korony zębowe

Korona to najlepszy sposób odbudowania zęba zniszczonego próchnicą lub dużym wypełnieniem. Korona obejmuje część zęba która wystaje ponad dziąsło, nadaje mu kształt i wzmacnia go.

Korona to optymalne rozwiązanie w wielu przypadkach:

  • zęby są osłabione dużym wypełnieniem
  • wypełnienia w zębach są przebarwione i dzięki koronie mogą Państwo poprawić wygląd zębów
  • do zęba przeleczonego kanałowo włożony zostaje sztyft korono korzeniowy i korona chroni ząb
  • na skutek wypadku uległy zniszczeniu Państwa własne zęby
  • korona jest zębem filarowym w mostku

Korony wykonuje się z:

  • Porcelana na podbudowie z metalu (najbardziej popularny typ korony)
  • Korona pełnoceramiczna – używana najczęściej w obszarze zębów przednich. Jeśli jest odpowiednio wykonana, trudno ją odróżnić od naturalnego zęba. Wygląda bardzo naturalnie.
  • Porcelana na podbudowie ze złota – korony bardzo wytrzymałe, biokompatybilne oraz estetyczne ze względu na "ciepły" kolor złota
  • Korona na podbudowie z tytanu w całości pokryta ceramiką - estetyczna i bardo trwała, jest stosowana najczęściej jakoodbudowa na implantach

Kształt zęba zostaje dokładnie dopasowany do korony. Oznacza to oszlifowanie zęba tak, aby pozostał mocny trzpień zęba. Zostają pobrane wyciski górnej i dolnej szczęki, które są następnie przekazywane technikowi dentystycznemu wraz z pozostałymi informacjami potrzebnymi do wykonania korony.

Wyciski i informacje o kolorze zębów są dostarczane technikowi dentystycznemu, który w laboratorium protetycznym wykonuje koronę. W laboratorium sporządzony zostaje model Państwa szczęk, na który Nie. Korona jest wykonana w taki sposób, aby idealnie pasowała do pozostałych zębów. Odcień sąsiednich zębów zostaje sprawdzony, aby idealnie kolorystycznie dopasować do nich koronę. Korona prowizoryczna, zazwyczaj wykonywana z tworzywa sztucznego, jest zakładana pod koniec pierwszej wizyty i nosi się ją do czasu założenia korony ostatecznej. Korony prowizoryczne łatwiej odróżnić od naturalnych zębów, ale nosi się je tylko ok. tygodnia.

Leczenie jest zazwyczaj przeprowadzane przynajmniej na dwóch wizytach. Na pierwszej ząb jest preparowany, pobierane są wyciski, sprawdzany jest kolor zębów sąsiadujących, zakładana jest korona tymczasowa, na drugiej wizycie zakładana jest korona ostateczna.

Trwałość korony zależy od tego jak o nią dbamy. Sama korona nie może zostać zniszczona przez próchnicę, ale próchnica może pojawić się na krawędzi korony i naturalnego zęba. Ten obszar należy utrzymywać w czystości. Jeśli odpowiednio dba się o korony, można je nosić przez wiele lat. Państwa dentysta dokładnie odpowie na pytanie, jak długo można nosić korony.