Godziny otwarcia: Pon. 12-21, Śr. 12-21, Pt. 12-21

Zadzwoń!

601 681 980

Aparaty stałe Bydgoszcz

2016 04-30

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:
Aparaty stałe Bydgoszcz

Rodzaje aparatów

Najogólniej aparaty dzieli się na stałe i ruchome.

Elementy aparatu stałego, widoczne na powierzchni licowej zęba, to zameczki przyklejane klejem. Mogą być metalowe, z tworzyw sztucznych, porcelany, a nawet złota. Poza tym aparat składa się z pierścieni zakładanych na zęby trzonowe. Między zamkami a pierścieniami przebiegają druty, które systematycznie się wymienia, przeważnie raz na miesiąc. Aparaty stałe są przymocowane do zębów na około 2 lata, ale na tym leczenie się nie kończy. Równie długo trwa potem leczenie podtrzymujące za pomocą innego aparatu lub specjalnych szyn.

Aparat ruchomy nosi się w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Im dłużej się go nosi, tym szybciej można oczekiwać wyleczenia wady. Pacjent może wyjąć go w każdej chwili. Aparaty te składają się z elementów utrzymujących (klamry) i mechanicznych (śruby, sprężyny). Są wykonane głównie z akrylu (może być kolorowy). Można je kontrolować rzadziej niż raz w miesiącu. Leczenie za pomocą aparatów ruchomych trwa 3-4 lata.

Aparaty stałe metalowe

Aparat metalowy jest standardową wersją stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z metalowych pierścieni obręczy zakładanych na zęby trzonowe i zamków małych metalowych kosteczek przyklejanych do wszystkich zębów. Te elementy przyklejane są na stałe tzn. na okres leczenia ortodontycznego.

W zamkach zrobione są specjalne szczeliny, w których lekarz umieszcza metalowe łuki, po nich będą przesuwane zęby. Na wizytach kontrolnych lekarz sprawdza postęp leczenia i zmienia łuki, które przywiązywane są do zamków ligaturami elastycznymi (kolorowymi) lub metalowymi.

Aparaty stałe przezroczyste

Aparaty przezroczyste stanowią zdecydowanie mniej widoczną wersję leczenia za pomocą stałego aparatu ortodontycznego. Zamki umieszczane na zębach są wykonane z różnych materiałów mniej lub bardziej przeziernych, co daje efekt zmniejszenia widoczności.

Jednak pozostają nadal widoczne takie elementy jak metalowy łuk łączący i inne dodatkowe elementy. Przebieg leczenia jest taki sam, jak w przypadku metalowego aparatu, a jedyną różnicą tego rozwiązania jest zmniejszona widoczność aparatu w trakcie leczenia.