Aparat ortodontyczny i prawidłowe szczotkowanie zębów i czyszczenie aparatu ortodontycznego

2016 04-28

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:
Aparat ortodontyczny i prawidłowe szczotkowanie zębów i czyszczenie aparatu ortodontycznego

Obecność ortodontycznego aparatu stałego w jamie ustnej sprzyja odkładaniu się osadu i kamienia nazębnego. Dzieje się tak dlatego, że sama budowa aparatu utrudnia szczotkowanie zębów. Zaleganie osadu nazębnego, zwłaszcza w okolicy przydziąsłowej przyczynia się do powstania stanów zapalnych dziąseł. Natomiast zaleganie płytki (osadu) u podstawy zamków, powoduje powstawanie białych plam zdemineralizowanego szkliwa, co w przyszłości może doprowadzić do powstania ubytków próchnicowych (dziur) i będzie konieczne założenie wypełnienia (plomby).

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny na zębach mycie zębów zajmie Ci znacznie więcej czasu, każdorazowo ok. 5 minut dłużej - a przy zastosowaniu nici dentystycznej czas ten wydłuża się nawet do 10 minut. Myj zęby po każdym posiłku. Jest ważne, abyś nie szczotkował tylko zamków, ale także wewnętrzne i żujące powierzchnie zębów. Czyszczenie zębów powinno się rozpoczynać od szczoteczek międzyzębowych: jednopęczkowej lub typu butelkowatego.

Przynajmniej 2x w roku wskazane jest profesjonalne usunięcie osadu z zębów u dentysty przez piaskowanie z zastępową profesjonalną remineralizacją szkliwa (pokrycie zębów tzw. "płynnym szkliwem"). Zabieg piaskowania polega na całkowitym usunięciu osadu z zębów i przestrzeni międzyzębowych - co nie da się uzyskać stosując jedynie szczotkowanie i nitkowanie.

Do piaskowania stosujemy szwajcarski system EMS.

Szczoteczka typu butelkowego i jednopęczkowa

Szczoteczka typu butelkowatego jest bardzo efektywna w usuwaniu resztek pokarmowych z okolic elementów aparatu stałego. Jest ona również niezbędna do usuwania płytki nazębnej z powierzchni stycznych zębów i okolic dziąsłowych. Przy myciu należy wsunąć ją pod łuk, a następnie przesuwać w kierunku od dziąsła do brzegu siecznego. Po umyciu zębów szczoteczką butelkową należy następnie użyć szczoteczki tradycyjnej lub specjalnie przystosowanej dla pacjentów leczonych aparatami stałymi. Pacjentom użytkującym aparaty stałe poleca się szczoteczki z miękkim włosiem oraz tak wyprofilowane, aby były wygodne w użytkowaniu. Dostępne są również szczoteczki przeznaczone specjalnie dla osób noszących aparaty stałe. Różnią się one od tradycyjnych budową. Ich włókna są ustawione w kształcie litery V, które pozwalają lepiej czyścić zęby oraz miejsca wokół zamków i drutu.

Nić dentystyczna

Przy pomocy nici można usunąć nie tylko zalegające resztki pokarmowe w przestrzeniach międzyzębowych, ale także płytkę bakteryjną. Standardowa nić dentystyczna usuwa płytkę nazębną z powierzchni stycznej zębów poniżej dziąseł. Po wprowadzeniu wykonuje się nią ruch pionowy po krzywiznach zęba.

Super Floss?

Pacjentom ortodontycznym polecana jest nić Super Floss. Składa się z trzech głównych elementów - usztywnionego końca, części puszystej oraz standardowej nici. Usztywniony koniec ułatwia wprowadzenie nici pod łuk aparatu ortodontycznego. Puszysta część służy do oczyszczania miejsc wokół zamków oraz większych przestrzeni międzyzębowych.

Jak często mam myć zęby?

Zęby powinny być szczotkowane kilka razy dziennie, po każdym posiłku oraz przed pójściem spać przez 3 do 5 minut. W sytuacjach, kiedy jest to niemożliwe należy po posiłku intensywnie wypłukać jamę ustną. Szczoteczka powinna być zdecydowanie częściej zmieniana, średnio co 3 tygodnie - dlatego, że ulega ona szybciej zniszczeniu jeśli masz załozony aparat ortodontyczny. Minimum dwa razy w ciągu roku lub, jeśli jest to konieczne, częściej należy profesjonalnie oczyścić zęby u stomatologa. Dentysta usuwa ewentualny kamień nazębny przy pomocy ultradźwięków (skaler) oraz osad nazębny przez piaskowanie.

Wykałaczki i płyny do płukania

Przyborem ułatwiającym codzienną higienę mogą być również wykałaczki, najlepiej z miękkiego drewna, zaostrzone na końcu, o przekroju trójkątnym. Polecane są one tym pacjentom użytkującym aparaty stałe, u których występuje ubytek brodawki dziąsłowej. U osób ze zdrowym przyzębiem stosowanie wykałaczek może mieć działanie uszkadzające. Zapytaj dentystę czy możesz używać wykałaczek. Uzupełniająco zalecane jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających fluor. Wspomogą one trudne zabiegi higieniczne i pomogą zapobiec powstaniu białych plam zdemineralizowanego szkliwa. Zaleca się stosowanie ich 1-2 razy dziennie, po szczotkowaniu